Нажмите "Enter", чтобы перейти к контенту

Шашлик: смачні історії, факти і рецепти

Сперечатися про те, хто є автором, першим кулінаром, приготовившим м’ясо на відкритому вогні, сенсу немає: це була основна їжа стародавніх людей після того, як вони відкрили для себе чудо вогню. І все ж вельми умовно батьківщиною справжнього шашлику вважають східні країни – Іран, Ірак, Кавказ – де це блюдо є національним і йому відводиться особливе місце на традиційному столі.

Щодо походження самої назви страв є кілька варіантів. Перший: слово «шашлик» походить від кримсько-татарського «дуля» — крутив та «шишлык» — вертіти, смажити на рожні. Другий варіант передбачає східне походження: тюркське «шалыг» від слова «ша» — плоть і «лыг» — різати. Варто зауважити, що в різних країнах досі звичний нам шашлик називається по-різному, а значить і версій куди більше двох.

Географія шашлику

У царській Росії XVI-XVII століття вперше згадується спосіб готування птаха – смажені на рожні качки, кури, а також м’ясо убитих на полюванні тварин.

Вірмени називають шашлик – хоровац, азербайджанці – кебаб, турки – шиш-кебаб. Кебаб – це котлета, приправлена м’ятою і нанизана на паличку, яка в ідеалі запікається на вугіллі.

В таких країнах як Афганістан, Марокко, прийнято готувати невеликі шматочки маринованої баранини. За рахунок того, що країни пустельні, вітряні, як вугілля використовують саксаул і самшит – вони не гаснуть, довго терплять і мають ароматний дим.

В Америці традиція вертіти м’ясо не прижилася, а трансформувалася в барбекю – обсмажене з двох сторін на решітці або в спеціальній жаровні м’ясо.

У Бразилії шашлик називається «шураска». Береться досить великий м’яса і нанизує на шампур. Їсться він поетапно – коли верхній шар прожарюється, його зрізають і подають до столу, а середина продовжує готуватися.

Грузини пригощають найдорожчих гостей мцваді – смаженим на виноградній лозі м’ясом.

Маленькі шашлички satay готують у Південно-Східній Азії. Ця традиція простежується в Японії, Китаї, Індонезії – там м’ясо нанизують на шпажки, обсмажують у фритюрі і подають в соусі. В Японії віддають перевагу м’ясу морепродукти – відомим нам всім шашличок темпора.

Африканські аборигени роблять шашлик з ліверу.

В Угорщині існує шашлик з цілої романтичною легендою. В угорському Замку любові подають розбійницьке спекотне – нанизані на шпажку житній хліб, м’ясо, копчений шпик. Цей замок для своєї коханої дружини побудував скульптор, архітектор і художник своїми руками, а вона пригощала його цим смачним і ароматнейшим шашликом.

З чим подають шашлик

Найголовніше, щоб все подаються страви з м’ясом не перебивали смак самого шашлику.

Який шашлик без соусу? Традиційно у нас подають до шашлику томатний соус в усьому його розмаїтті смаків. Соус повинен відтіняти і підкреслювати смак м’яса, а не бути смакової домінантою – пересоленим, надто гострим. В ідеалі злегка кислуватий або солодкувато-пряний: це грузинський сливовий ткемалі, помірно-часниковий, вершковий, грибний, голландський соуси.

Кращий гарнір до м’яса – це свіжі овочі і зелень. Можна запекти овочі на вугіллі. Каші і картоплю подавати не рекомендується, м’ясо – ситний продукт сам по собі і вимагає чималих зусиль від організму, щоб правильно засвоїтися.

З напоїв подай до шашлику червоне сухе вино, а до птиці або риби – біле сухе. Пиво і міцні алкогольні напої зовсім не підходять до шашлику.

 

Будьте первым, кто оставит комментарий!

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code