Нажмите "Enter", чтобы перейти к контенту

Сервірування столу — Столове білизну

Сервировка стола — Столовое бельеСтолова білизна. До нього відносяться скатертини та серветки.

Скатертина — основа сервірування столу, але не тільки її прикраса, як вважають багато. Взагалі, будь-який предмет сервірування столу має своє значення, функції. У скатертини їх три. В першу чергу, звичайно, естетична — без скатертини стіл виглядає голим і не настільки ошатним. По-друге, скатертина приглушує стукіт тарілок і приладів про стільницю (будь-який шум під час їжі вважається моветоном). По-третє, вона зменшує ковзання тарілок по столу (уявіть, як незручно їсти ножем і виделкою, наприклад, шматок м’яса з тарілки, що стоїть на голому столі).

Сьогодні магазини пропонують готові набори скатертин і серветок. Класичний матеріал для них — льон і бавовна. Але ці добротні і щільні-тканини досить легко мнуться. Тому для сервірування столу бажано купувати столова білизна з сумішевих тканин-це практичніше.

Готові скатертини для сервірування столу найбільш уживаних розмірів:130×160, 130×230 см (для прямокутних столів) і 130×150, 160 см в діаметрі (для круглих розкладних столів).

Тим не менш, часто виявляється так, що куплена скатертину не підходить для сервіровки столу — розміри стільниці не мають чіткого стандарту, як, наприклад, висота столу. Тому найбільш розумний вихід — зшити скатертину, попередньо знявши необхідні мірки. Тут слід пам’ятати головне правило: за правилами етикету, довжина спускається від стільниці скатертини повинна становити не більше 15-25 см. Так, наприклад, розмір скатертини для сервірування квадратного столу 1×1 м складе 150×150 см, а для сервірування прямокутного стола розміром 1, 3×1, 6 м-180×210 див.

Але це ще не все. У висококласних ресторанах, на солідних прийомах та інших застіллях з високим рівнем обслуговування для сервірування столу на стіл прийнято стелити не одну скатертину, а дві. Нижня скатертину, на відміну від ошатного верхній, шиється тільки з одного виду тканини бавовняної фланелі, білим або блакитним. За розміром вона невелика — закриває стільницю, а довжина спуску дорівнює товщині стільниці. З кожного кута до цієї скатертини пришивають по дві стрічки, якими вона прив’язується до ніжок столу — щоб не ковзала.

Якщо говорити про колір, біла скатертина , як і раніше, залишається поза конкуренцією для сервірування столу, але тільки на урочистих офіційних застіллях. Звичайно, вона виглядає дуже ошатно, але надто вже багато клопоту: адже якщо на ній є хоча б одне бліде плямочка, таку скатертину використовувати вже непристойно. Крім того, білі лляні скатертини потрібно обов’язково якісно крохмалити, не пересушувати після прання і прасувати, не розтягуючи.

Для неофіційних заходів для сервірування столу як не можна краще підходять кольорові скатертини: вони практичні, а крім того яскраві насичені кольори піднімають настрій, надають застілля додатковий шарм. Забарвлення може бути будь-який, але потрібно дотримуватися одна умова: скатертину обов’язково повинна гармоніювати за кольором з посудом, в іншому випадку ви заслужите закиди в поганому смаку.

Сучасний етикет пропонує вам проявити фантазію і замість звичних льону та бавовни використовувати для сервіровки столу скатертини з нетрадиційних тканин і матеріалів. Це може бути газ, парча, підкладковий шовк і навіть штучне хутро з невеликим ворсом. Якщо матерія занадто вузька (найчастіше ширина тканини 90 або 150 см), можна зшити разом два полотна.

Крім того, в якості ‘скатертини’ можна використовувати пластикову плівку, фольгу, шпалери і т. д. Останнє дуже зручно: в магазинах великий вибір шпалер різноманітних кольорів, які можна підібрати під будь сервіз, а після використання викинути.

Сервировка стола — Столовое бельеУ сучасному житті переважає тенденція до спрощення правил етикету за столом, що, безумовно, позначається і на правила сервірування столу. Все частіше господині відмовляються від класичної скатертини на користь настільних серветок — сетів. Вони підходять для застілля в будь-який час дня і для сніданку, і для обіду, для вечері. Сет не повинен бути менше 30-40 см, щоб для тарілок, приладів і келихів вистачило місця. Особливо практичні прямокутна і овальна форми. Можна використовувати для сервіровки столу як ті сети, що продають у магазинах, так і зроблені своїми руками (що особливо цінується).

Підбираючи сет, завжди враховуйте, на якому столі він буде лежати і який посудом буде сервірований стіл. Наприклад, для сервіровки столу у сільському стилі ідеально підходять такі матеріали, як полотно, пробка, ошкуренное дерево. Для більш елегантною сервірування краще використовувати гарну бавовняну тканину чи мереживо.

Просто й швидко можна виготовити оригінальний сет, використовуючи готовий пластиковий: варто лише обклеїти його самоклеїться лакової кольоровою плівкою, яка в різноманітному асортименті продається в магазинах. Найпростіший сет можна зробити дуже швидко: візьміть шматок картону середньої товщини розміром 30-40 см і обклейте його кольоровий подарунковій папером. Після використання такої сет викидають. Чи варто говорити про те, наскільки зручна і практична така ‘скатертину’!

Серветки з’явилися в більшості європейських країн в епоху середньовіччя. До цього замість них користувалися або власними рукавами, або кінцями скатертини, свисавшей до підлоги. У Стародавній Греції більше 3000 років тому серветками служили листи фігового дерева, якими раби витирали губи панів. У Росії серветки набули поширення лише у XVIII столітті.

Ткані серветки, як правило, йдуть в комплекті зі скатертиною, гармонуючи з нею за кольором і матеріалу. Серветки тієї ж кольори, що і скатертина, будуть виглядати краще, якщо їх тканина буде більш тонкого, ніж тканина скатертини. Якщо серветки трохи відрізняються від скатертини, матеріал може бути тим же самим.

Розмір їх може бути різним: серветки 32×32 см і менших розмірів використовують для сніданку, а серветки от40х40 до 60×60 см більше підходять для обіду і вечері.

Існує ціле мистецтво згортання таких серветок. Велике значення тут має розмір: з маленьких серветок можна скласти тільки дуже прості фігури, а з тих, що побільше (найбільш вживаний размер50х50 см)- буквально будь-які: фігури ‘Кульочок’ і ‘Башта’, ‘Банан’ і ‘Кукурудза’, ‘Іспанська стіна’ і ‘Лебідь’. Як і раніше актуальний і класичний варіант, коли серветка згортається в трубочку і протягується в кільце.

Сервировка стола — Столовое бельеГрає роль і тип тканини-найкраще для сервірування столу підходить льон або бавовна. Вирішальне значення для додання серветках тієї чи іншої форми має крохмаль: для того щоб скласти деякі фігури, можна лише злегка подкрахмалить тканина, в більшості ж випадків крахмаление необхідно сильне. Щоб правильно скласти накрохмалену серветку, потрібно деякий досвід (можна тренуватися на квадратних аркушах паперу).

Крохмалити серветки потрібно безпосередньо перед використанням: не тримайте їх у такому вигляді, в шафі, щоб уникнути утворення заломів. Крім того, необхідно стежити, щоб при гладінні серветок вони не розтягувалися, оскільки запорукою успіху при складанні є строго квадратні форми.

Користуватися тканинними серветками — теж мистецтво. Насамперед слід пам’ятати, що вони призначені тільки для оберігання одягу від випадкових крапель, крихт і т. д., витирати ними рот і руки не можна.

Етикет за столом початку століття зобов’язував закладати серветку за комір одягу, сучасні ж правила етикету за столом наказують розкладати її на колінах. Під час сніданку кладеться серветка на коліна в розправленому вигляді. Під час обіду — складеної вдвічі, згином до себе.

Як правильно розкрити серветку? Взявши однією рукою з верхньої тарілки, відведіть руку в бік і злегка струсніть серветку, після чого покладіть на коліна, піднісши збоку. Коли виходьте з-за столу, остаточно або на час, недбало зніміть її з колін і покладіть, не звертаючи, ліворуч від тарілки.

І ще про одну ‘дрібниці’, яка, тим не менш, досить важлива. Досить часто серветка, зісковзнувши з колін дами, падає на підлогу. Правила пристойності вимагають, щоб сидить поруч чоловік зробив вигляд, що нічого не помітив. Підняти серветку повинна сама дама — зрозуміло, тільки якщо підлога досить чистий і серветка не впала далеко під стіл. В іншому випадку краще попросити господарів або офіціанта принести нову.

Сервировка стола — Столовое бельеПоряд з тканинними серветками на столі повинні бути паперові, які призначені для витирання пальців і губ. Слід пам’ятати, що ці серветки ( як, втім, і паперові тарілки, стаканчики, скатертини) є одноразовими, тобто ними можна скористатися тільки один раз. Тим не менш, часто доводиться бачити, що такий серветкою користуються багаторазово, поки вона, нарешті, не перетвориться на великий клубок.

Серветки безпосередньо з пачки подавати на стіл не можна, їх потрібно розрізати на трикутники. Існують спеціальні підставки для серветок: дві площини, що знаходяться на відстані декількох сантиметрів один від одного, кріпляться на третій. Але така підставка ‘працює’ тільки в тому випадку, коли вона щільно набита серветками, інакше, коли витягують одну, інші будуть вивалюватися. Тепер про те, як користуватися паперовими серветками. Витягнувши один тонкий трикутничок, складіть його навпіл, пригнувши вершину до основи і ретельно пропрасувавши згин, після чого піднесіть до губ і витріть їх ‘збірним’ рухом (терти і промокати губи вважається вульгарним). Використану серветку зімніть (але не скатуємо в кульку) і покладіть під краєчок нижньої тарілки. Не забувайте, що губи необхідно витирати не тільки під час їжі, але і кожен раз перед тим, як п’єте — сліди і відбитки помади жирних губ на краях келихів і чашок виглядають дуже неприємно.

Щоб витерти пальці, необхідно, також склавши попередньо серветку навпіл, взяти її кінчиками пальців обох рук. Щоб не розірвати серветку, потрібно проводити рухи тільки великими пальцями. Використану серветку зімніть і покладіть під тарілку. Закінчивши їсти, всі брудні серветки покладіть на тарілку разом з використаними приладами.

Інші статті до теми:

Розсаджуємо гостей

Сервірування столу — Столова білизна

Сервірування столу — Столовий посуд

Сервірування столу — Персональні прилади

Сервірування столу — Користування персональними приладами

Етикет за столом — Як з’їсти сніданок?

Етикет за столом — Як їсти страви з картоплі?

Етикет за столом — Як їсти страви з м’яса?

Етикет за столом — Як є курку?

Етикет за столом — Як їсти рибу?

Етикет за столом — Як є спагетті?

Будьте первым, кто оставит комментарий!

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code