Нажмите "Enter", чтобы перейти к контенту

Розсаджуємо гостей

Pассаживаем гостейРозмір і форма обіднього столу повинні відповідати вимогам етикету за столом. Як відомо, столи бувають наступних форм: круглі (овальні) і квадратні (прямокутні). Для чого таке різноманіття і стіл якої форми краще використовувати?

Перевага круглих столів, швидше, психологічний: за ними гості почувають себе більш комфортно, ніж за квадратними, де все ‘розділені’ кутами. В політиці і дипломатії існує вираз ‘зібратися за круглим столом», що означає спільне обговорення тих чи інших питань кількома зацікавленими сторонами, які прагнуть прийти до спільного рішення. Але у круглих столів є і мінус: їх неможливо скласти, тому для проведення банкетів вони не годяться.

Квадратні (прямокутні) столи, навпаки, дуже зручно складати. Загальноприйняті форми складання столів у вигляді букв ‘Т’ (‘Г’) і ‘П’ (‘Е’).

Т-подібна форма найкраще підходить для витягнутих приміщень. Столи, по можливості, повинні відповідати розміру 80. 160 див. ‘Поперечина’, найпочесніше місце, дозволяє сидить на чолі столу бачити інших гостей. Складені таким чином столи легко обслуговувати з усіх боків, до того ж, якщо приходять несподівані гості, їх досить просто розмістити, приставивши ще один стіл.

П-образна форма складання столів зручна як для великих, так і для маленьких приміщень. Гостей розсаджують по два або чотири особи за кожним столом так, щоб ніхто не сидів перед ніжками столу. Під час урочистостей можна використовувати внутрішню і зовнішню сторони столу. Почесні гості сидять на чолі столу, тому по внутрішній стороні ‘поперечини’ стільці не ставлять. Недолік цієї форми столу в тому, що гості, що сидять по бічних внутрішніх сторін, сидять спиною до почесних гостей.

Е — образна форма пропонується в якості розширеного продовження П-форми і підходить тільки для дуже великих приміщень, оскільки інакше відстань між столами буде занадто мало.

Pассаживаем гостейТепер про розміри столу. Вони повинні бути такими, щоб могли розміститися всі прилади, під час їжі гості відчували себе комфортно і не штовхали один одного ліктями. Круглий стіл повинен мати не менше 110-120 см в діаметрі, квадратні і прямокутні-бути не менше 90-100 см в ширину. В ідеалі, для кожного приладу (тарілок, келихів, ножів, вилок, ложок) на столі повинно відводитися місце шириною 60-70 див. Накриваючи стіл, ставте посуд так, щоб ніхто з гостей не міг натрапити на ніжку стола.

Висота обіднього столу повинна складати близько 80 см .

Столи розташовують так, щоб кожен гість міг вільно вийти з-за столу, не заважаючи іншим. Тому, щоб нічого не загороджувати, їх розставляють на відстані приблизно 75 см від стіни і 120 см від шаф.

Висота відповідних стільців повинна становити приблизно 47 див. Зверніть увагу на дуже важливу деталь: стілець не повинен бути засунутий під стіл. Він повинен стояти так, щоб край його знаходився біля краю столу, не торкаючись скатертини.

Pассаживаем гостейЯк же сидіти на стільці за правилами етикету за столом? Перше необхідна умова: сидіння стільця треба займати повністю, так, щоб сидіти на розі перетину спинки і сидіння стільця. В іншому випадку спина буде втомлюватися: не забувайте, що в Росії прийнято дуже довгі застілля. Ноги під столом не можна витягати (можна зачепити сусідів навпаки), а також, схрестивши їх у ліктях, засовувати під сидіння стільця. Старі підручники з етикету за столом рекомендують сидіти, з’єднавши ступні і зігнувши коліна під прямим кутом. Але, відверто кажучи, така поза незручна, оскільки через деякий час коліна будуть розходитися ‘гармошкою’, а постійно контролювати їх вкрай обтяжливо.

Найкраще робити так: сівши на стілець, зігнути ноги в колінах під кутом приблизно 135о, потім схрестити в щиколотках (чоловіки залишаються в цій позі) і злегка відвести в сторону (остання рекомендація, як ви зрозуміли, стосується жінок). Правда, і в цьому випадку коліна будуть трохи розходитися, але, так би мовити, в межах ‘норму’.

Кілька слів про становище рук. Під час їжі, природно, проблем з ними не виникає — зайняті приладами. А ось до їжі і в перервах між подачею страв, коли руки вільні, вони доставляють чимало турбот. Залишившись без контролю (все наше увагу зазвичай сконцентровано на розмові з сусідами), вони, як правило, ‘лізуть’ куди не слід: чіпають прилади на столі, скручують у трубочку кінці скатертини і т. д. Жінки машинально проводять ‘ревізію’ своїх прикрас: смикають сережки, знімають і надягають кільця, грають намистом і ланцюжками. Чоловіки грають запальничкою, клацають суглобами пальців, розстібають і застібають годинник на металевому браслеті і т. д.

Для того щоб ‘стримувати’ руки, спеціально не контролюючи їх, пропонується наступне: поклавши руки на коліна, схрестіть пальці ( крім великих), але не стискайте в ‘замок’, після чого великий палець правої руки потрібно уперти в середину долоні лівої, а зверху на нього покласти великий палець лівої руки.

А зараз поговоримо про те, як за правилами етикету за столом сідати за стіл. Немає нічого складного в тому, щоб сісти на стілець самому: трохи посуньте його від столу (вихідне положення стільця — край сидіння знаходиться на рівні краю столу), пройдіть в звільнене простір і підтягніть під себе сидіння. Головна умова — робити при цьому якомога менше шуму.

Але от коли чоловік допомагає сісти жінці — це ціле мистецтво. Піднімаючи стілець, джентльмен відсуває його під кутом вліво (розмір кута залежить, вибачте, від комплекції жінки), дама проходить до столу і, почувши за спиною ввічливе ‘Прошу’ або ‘Сідайте, будь ласка’, не обертаючись, опускається на підставлений стілець. Любителькам широких спідниць нагадаю, що, сідаючи, не можна піднімати їх. По-перше, ви ще більше помнете таку спідницю, ‘пришлепнув’ спиною до спинки стільця, а по-друге, фігура в оточенні пишних складок зорово програє: ви будете нагадувати квочку в гнізді. Висновок: коли сідайте, спідницю завжди потрібно поправляти ‘під себе’.

На якій відстані від столу потрібно сидіти? Воно повинно бути таким, щоб не доводилося нахилятися вперед, коли тримайте їжу до рота, і вам було зручно користуватися персональними приладами. Щільно з’єднаєте п’ять пальців руки — саме таким має бути відстань між вашим ‘шлунком’ і краєм обіднього столу.

Pассаживаем гостейСерйозної уваги потребує і те, в якому порядку гості будуть сидіти за столом. У нас в Росії важливих гостей традиційно садять на чолі столу, інші сідають, як доведеться. Але на офіційних та урочистих застіллях дотримання субординації необхідно, тому до цього питання потрібно підійти відповідально.

Слід пам’ятати, що всі місця за обіднім столом поділяються на більш почесні і менш почесні. За міжнародними нормами, місце почесного гостя-чоловіки-праворуч від господині, а почесне місце гостя-праворуч від господаря. Далі за ступенем почесності йдуть місця ліворуч від господині та ліворуч від господаря.

По мірі віддалення від господарів місця стають менш почесними.

Отже, плануючи, як розсадити гостей за столом, необхідно дотримуватись наступних правил етикету за столом:

— Місце по праву руку почесніше, ніж місце по ліву.

— Чоловіки займають місця ліворуч від дам.

— По праву й ліву руку від господині столу садять представників сильної статі, господаря, відповідно, оточують дами. Потім місця чергуються: поруч з жінкою садять чоловіків, і навпаки.

— Жінку не садять поруч з іншою жінкою і проти торців столу.

— Чоловіка ніколи не садять поруч з дружиною, але садити порізно не можна молодят і тих, хто заручений. Через рік після весілля подружжя можна садити за стіл окремо.

— Двох іноземців з однієї країни не рекомендується садити разом.

Керуючись правилами етикету за столом, можна легко розташувати будь-яку кількість гостей за будь-яким столом.

Якщо ж свято носить неофіційний характер (наприклад, це дружня вечірка), місця за столом можна розіграти — до речі, це додасть святу додаткову ‘родзинку’. Наприклад, можна підібрати пари за столом наступним чином: прийшли дами отримують в подарунок по квітці, а чоловіки тягнуть картки з назвою квітів: троянди, айстри, гвоздики і т. д. Або пишуться на листках паперу такі відомі імена, як Ромео і Джульєтта, Адам і Єва, Трістан та Ізольда, після чого листки з жіночими іменами витягають дами, а з чоловічими -кавалери. Подібну гру можна влаштувати з картами, назвами фарб, протилежними за змістом словами, прізвищами письменників та назвами їх книг і т. п. Але такий спосіб розсадження пар прийнятний лише тоді, коли господарі ( організатори) вечірки впевнені, що всі гості один одного знають і добре один до одного ставляться.

Інші статті до теми:

Розсаджуємо гостей

Сервірування столу — Столова білизна

Сервірування столу — Столовий посуд

Сервірування столу — Персональні прилади

Сервірування столу — Користування персональними приладами

Етикет за столом — Як з’їсти сніданок?

Етикет за столом — Як їсти страви з картоплі?

Етикет за столом — Як їсти страви з м’яса?

Етикет за столом — Як є курку?

Етикет за столом — Як їсти рибу?

Етикет за столом — Як є спагетті?

Будьте первым, кто оставит комментарий!

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code