Нажмите "Enter", чтобы перейти к контенту

Основні правила застільного етикету

Основні правила застільного етикету

Всі ми і без зайвого нагадування знаємо, що етична поведінка за столом просто необхідно. Адже володіючи цими знаннями, ми відчуваємо себе набагато комфортніше і впевненіше за будь-яким столом.

По-перше, як сидіти? Не надто далеко від краю стола, але й не дуже близько, і природно, не класти лікті на стіл. Існує маленьке виключення для жінок, коли вона може ненадовго спертися одним ліктем на стіл, але тільки в разі крайньої необхідності, наприклад, якщо втомилася рука. На стільці слід сидіти прямо і не згинатися над тарілкою. Тут ні для кого винятків не існує.

Перш ніж почати трапезу, потрібно «розібратися» з серветкою. Серветку, призначену для індивідуального користування, слід розгорнути і покласти на коліна. Під час такої їжі не витирають серветкою губи, для цих цілей краще скористатися паперовими, і лише завершуючи прийом їжі, полотняною серветкою можна торкнутися губ і витерти кінці пальців. Куди потім подіти? Просто покладіть на стіл.

Навіть якщо у вас розігрався апетит, не накидайтеся на їжу. Їжте неквапливо, так ви отримаєте ще більше задоволення від їжі. Звичайно, якщо страва подобається, доешьте його до кінця, але ні в якому разі не вичищайте дно тарілки шматочком хліба. Тільки уявіть, що так зробить ваш сусід по столу, хіба приємне видовище?

З загального блюда страви беруть загальними приладами (для цього призначені спеціальні щипці, виделки, ложки) і перекладають собі на тарілку. Не забудьте покласти ці прилади на місце. І не заплутайтеся: тільки спільними приладами в свою тарілку, але ніяк не індивідуальними приладами з загального блюда. Якщо страва коштує від вас на досить великій відстані, не тягніться через весь стіл, попросіть подати його вам офіціанта або сусіда.

Не соромтеся брати руками хліб, печиво, тістечка, фрукти, цитрусові – саме так прийнято. Цукор-рафінад теж відносять в цю категорію, але якщо поруч лежать спеціальні щипці – скористайтеся ними.

Раз вже ми заговорили про хліб, слід нагадати, що це дуже делікатний продукт, можна навіть сказати, що існує свій хлібний етикет. Наприклад, не прийнято відкушувати хліб від цілого шматка. Його їдять маленькими шматочками, які відламують над своєю тарілкою. Також цілий шматок хліба не прийнято намазувати маслом. Це краще зробити, поступово відламуючи шматочки і намазуючи маслом кожен з них. Якщо поруч з вами варто пиріжкова тарілка, яка спеціально призначена для хліба, то кладіть його саме в неї, перекладаючи хліб із загальної тарілки. В пиріжкову тарілку чистим ножем і кладуть вершкове масло, яке потім намазують на шматочки хліба. Також надходять і з ікрою, тільки для ікри існує свій прилад – спеціальна лопатка. Паштет можна брати або ножем або виделкою. Бутерброди теж прийнято брати руками. Якщо вони приготовані для закуски, то їдять за допомогою ножа і вилки.

Гарячі закуски з кокотниць або кокильниц їдять кокотной виделкою або чайною ложкою. Рибу в гарячому вигляді їдять рибним ножем і виделкою. В крайньому випадку, якщо спеціальних приладів немає, можна скористатися двома столовими виделками.

Тепер про супі. Його їдять повільно і безшумно. Якщо суп дуже гарячий, не заважайте його ложкою, краще почекайте, коли він охолоне. Ложкою черпають від себе і підносять до рота лівим широким краєм. Якщо доедаете суп до кінця, злегка підніміть тарілку лівою рукою від себе. Галушки, локшину, картоплю в супі при необхідності роздрібнюють краєм ложки. По закінченні їжі ложку залишають в тарілці.

Бульйони подають у чашках (бульонницах) з однією або двома ручками. З чашки з однією ручкою бульйон можна пити як чай, а з чашки з двома ручками слід їсти за допомогою ложки.

Рибні холодні страви їдять за допомогою закусочних приладів. Втім, так чинять з усіма холодними закусочними стравами. Але рибну гастрономію гарячого копчення – з допомогою рибних приладів. У всіх випадках, якщо кісточки потрапили в рот, слід обережно і по можливості непомітно вийняти їх рукою і покласти на край тарілки.

З допомогою столових приладів – ножа і виделки – їдять такі м’ясні натуральні порційні страви як свинячі і баранячі відбивні, біфштекси, філе, лангеты, печінку і т. п. При цьому ніж тримають у правій руці, виделку – у лівій. Тефтелі, котлети, зрази січені, голубці, омлети і інші м’які страви, де використання ножа буде зайвим, їдять за допомогою виделки, яку тепер вже тримають в правій руці.

Страви та закуски з натурального м’яса, сир, ковбасу, шинку не розрізають відразу на дрібні частини. Від цього блюдо швидко остигає і втрачає свою привабливість. Краще відрізати шматочки поступово, природно користуючись при цьому ножем і виделкою. Так само надходять з птицею і дичиною.

Правда існує виняток для курчат «табака». Його їдять руками, але при цьому на стіл подаються вазочки або піали з теплою водою для ополіскування пальців. Зазвичай в таку воду опускають шматочки лимона або пелюстки троянд. У цьому випадку обов’язково повинні бути подані чисті бавовняні серветки, у крайньому випадку – паперові, які по закінченні прийому страви відразу прибираються. Так само їдять спаржу і раків.

Взагалі для раків, лангустів, омарів існують спеціальні прилади, які складаються з коротенькою, виделки, лопатки. З тулуба раку їдять тільки м’ясо, що знаходиться в лещатах. Потім раку перевертають на спину, відокремлюють шийку і виделкою, вибирають м’ясо.

Осетрину, білугу, севрюгу відварну та гарячого копчення їдять тільки виделкою.

Гірчицю і сіль беруть спеціальними ложечками. Гірчицю кладуть на дно тарілки, а не на край, з правого боку.

Яйця всмятку подають в спеціальній чарці (пашотнице), шкаралупу злегка розбивають ложечкою, кладуть її на блюдце, яйце з’їдають обережно, намагаючись не розлити жовток. Яєчню і омлет з шинкою їдять виделкою, знаходиться в правій руці, і в разі потреби допомагають шматочком хліба, тримаючи його в лівій руці.

Буває, що їжу потрібно тимчасово перервати. У таких випадках ніж і вилку кладуть на тарілку так, як їх тримали, ніж – ручкою вправо, а виделку – ручкою вліво. Такими випадками може бути тимчасове відлучення з-за столу, або потреба випити води, взяти хліб, покласти шматок м’яса і т. д.

Переходимо до десерту. Для десертних страв передбачені спеціальні прилади, за допомогою яких їдять тістечка бісквітні, пудинги, морозиво, креми і т. п. Коли подається десерт (чай, кава, кондитерські вироби), зі столу прибирають зайвий посуд, пляшки, чарки, фужери. На стіл виставляються вази з варенням, цукерками, печивом, тарілки з тонко нарізаним лимоном, цукор, розетки для варення. У разі, коли подається торт або пиріг, для кожного гостя ставиться десертна тарілка, праворуч від неї кладеться десертний ніж або ложка, а зліва – десертна виделка. Чай, кава ставлять праворуч від десертної тарілки, при цьому ручка гуртки або чашки повернена вліво. Вершки подають гарячими в молочнику або сливочнике, які подають до столу на блюдце. Бісквітні тістечка їдять десертною виделкою, іноді чайною ложкою, тверді тістечка, які легко кришаться, їдять, тримаючи рукою.

Тепер поговоримо про фруктах і ягодах. Яблука і груші розрізають фруктовим ножем на тарілці уздовж на 4-8 частин, чистять і видаляють насіннєве гніздо. Ці шматки більше не ріжуть, а відкушують прямо від них. Персик або абрикос беруть в ліву руку і надрізають їх по колу до кісточки, після чого розламують і видаляють кісточку ножем. Можна відрізати від половинок шматочки, але можна вживати і цілі половинки. Банани тримають у лівій руці і очищають їх поступово. Ягоди (малину, полуницю) їдять тільки чайною ложкою. Кавуни і дині подають нарізаними часточками з шкіркою. Беручи скибку кавуна з загальної тарілки, його кладуть на індивідуальну тарілку шкіркою вниз і фруктовим ножем відрізають тонкі скибочки. Манго розрізають навпіл на тарілці, виймають кістки і їдять ложкою м’якоть. Ананас очищають від шкірки, розрізають упоперек на тонкі скибочки, кладуть на тарілку і їдять з допомогою ножа і вилки. Апельсини і мандарини їдять, надрізавши шкірку і розділивши м’якоть на 5-6 частин, від яких потім відокремлюють по часточці. Фрукти з компоту їдять десертною ложкою, і з її ж допомогою складають кісточки на блюдце.

Завершуючи нашу розмову, хотілося б нагадати деякі очевидні речі. Наприклад, чайна ложечка призначена тільки для помішування чаю. Розмішавши чай або каву, їй вже не користуються, а кладуть на блюдце. Коли розрізають страву, виделку тримають похило, а не перпендикулярно тарілці. Після закінчення їжі, вилку і ніж кладуть на тарілку, а не на скатертину.

Будьте первым, кто оставит комментарий!

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code